کشور عزیز ما ایران با توجه به عرض جغرافیایی عمدتا در ناحیه گرم و خشک قرار گرفته است.

  مصالح مورد استفاده در این مناطق عموما گل و خشت و آجر است. این نوع مصالح در طبیعت منطقه به وفور یافت می شوند و سابقه دیرینه کاربرد در این نواحی دارد. از نظر اقلیمی نیز این مصالح عملکرد خوبی دارند. زیرا در طی روز دیر گرم می شوند و شب هنگام و پرحرارت خود را پس می دهند. که باعث تعدیل نوسان حرارت در طی شبانه روز در ساختمان می شود.

  خشت و آجر سنتی در صورت نبود بارندگی و آب می توانند تا سالیان طولانی عمر نمایند. ولی مشکل اصلی کاهش عمر مفید این مصالح وجود آب است. این مصالح به دلیل نفوذ پذیری بسیار بالا در زمان بارندگی آب را به خود جذب کرده و در خود نگهداری میکنند. اقلیم گرم و خشک نیز به واسطه روزهای گرم و شب های سرد باعث یخ زدن این آب در بافت این مصالح می شود. همانطوری که می دانیم، حجم یخ از آب بیشتر است و این امر باعث فشار زیاد به بافت آجر شده و در آن ترکهای ریزی بوجود می آورد.عرض این ترکها به مرور زمان و در اثر چرخه ذوب و یخبندان بیشتر شده و به واپاشی آجر و خشت می انجامد.

  همچنین زندگی شهری پیشرفته با توجه به ایجاد انواع و اقسام آلودگی به دو صورت به نماهای آجری آسیب میزند:

  1. شرکت‌ها، کارخانه‌هاو ماشین‌ها، کامیون‌ها، و وسایلی که دارای دودکش هستند، از سوخت فسیلی نظیر زغال و مواد نفتی استفاده می‌کنند. سوخت این دو نوع ماده موادی نظیر اکسید گوگرد و اکسیدهای نیتروژن را وارد هوا می‌سازد. در فضا این اکسیدها تغییر می‌کنند. به گرد و غبار و باران اسیدی تبدیل می‌شوند. سپس به صورت بارش‌های خشک یا تر به سطح زمین بر می‌گردند. غبار و باران اسیدی وقتی بر چنین ساختمان‌هایی فرومی‌نشیند، به علت آنکه رویهٔ آنها با کانی‌های آجر فعل و انفعالات شیمیایی انجام داده و آنهارا به ماده پودر مانندی تبدیل می‌کند.
  2. صنایع و ماشین آلات علاوه بر ایجاد آلودگی های فوق، در هوا ذرات ریز کربن و همچنین سایر ذرات معلق را ایجاد می کنند که این ذرات روی آجر و سایر مصالح نشسته و هنگام بارندگی با آب باران مخلوط شده و در بافت مصالح نفوذ می کنند. این نفوذ بسته به میزان تخلخل آجر و … می تواند تا چندین سانتیمتر نیز برسد.

  با توجه به استفاده عمده آجر در ساختمانها و به ویژه استفاده در ساختمانهای با ارزش تاریخی بایستی تدابیری اندیشه شود که از سرمایه های ملی و فرهنگی کشور محافظت گردد. همچنین روش محافظتی می بایست ماندگار بوده و استفاده از آن مقرون به صرفه باشد.

  شرکت آلفا باکس یک شرکت دانش‌بنیان بوده که به منظور رشد علوم مرتبط در حوزه نانوفناوری، و نیز تجاری سازی و تولید محصولات بر پایه نانو تکنولوژی، شروع به فعالیت گسترده نموده است. محققان این شرکت جز اساتید و محققان با مدارج عالی دانشگاهی در زمینه های مرتبط با فناوری نانو می باشند و در سایه تلاش شبانه روزی گامی بزرگ در زمینه کاربرد تکنولوژی نانو در صنعت ساختمان برداشته‌اند.

  محلول آلفا باکس با توجه به ابعاد آن در عمق مصالح نفوذ کرده و با تمامی عوامل آبدوست واکنش می دهد. این محلول بر خلاف سایر مواد به هیچ عنوان پوشش و یا فیلم روی سطح ایجاد نمی کند. بلکه به صورت حجمی عمل می کند. بدین صورت که اگر سطح آجر خراش داده شود و یا آجر را از وسط به دونیم تقسیم نماییم، با توجه به نفوذپذبری آن تا جاییکه محلول نفوذ نموده است، ضد آب می گردد.

   

  با توجه به خاصیت واکنشی محلول ضدآب کننده آلفا باکس با سطوح معدنی، این خاصیت جزئی از آن ماده شده و به همین دلیل ماندگار است. در صورت عدم جذب آب توسط آجر، بدیهی است که مشکلات زیر رفع می گردند:

  • فرسایش در اثر ذوب و یخبندان
  • آلودگی و کثیف شدگی سطحی
  • رشد قارچ، کپک و خزه
  • شوره و سفیدک در سطح آجر
  • آسیب های ناشی از باران های اسیدی

  بدین طریق با صرف هزینه ای بسیاد اندک می توان از پوسته ساختمانها و بناها که به عنوان اولین سپر دفاعی در مقابل عوامل فرساینده عمل می کنند، حفاظت نمود و زیبایی و دوام آن را تضمین کرد.

  موضوع:
  نقش آجر و ملات در تشکیل شوره و سفیدک , مقالات ,  برچسب‌ها:
  محافظت از آجر
  ,
  ضدآب کردن بنای تاریخی
  ,
  ماده ضدآب کننده آجر
  ,
  طولانی کردن عمر آجر
  ,
  بالا بردن عمر آجر

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آلفا باکس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس