انواع داده در آردوینو  ، نوع داده در زبان C به منظور تعریف نوع متغیرها یا نوع توابع به کار می رود. نوع داده یک متغیر تعیین کننده میزان ظرفیت ذخیره سازی یک متغیر و چگونگی ذخیره سازی بیت ها در آن است.

  جدولی زیر انواع داده هایی که در برنامه نویسی آردوینو مورد استفاده قرار می گیرند را نشان می دهد.

  انواع داده در آردوینو

  Void

  کلیدواژه void فقط در تعریف توابع مورد استفاده قرار میگیرد. این کلمه نشان دهنده این است که تابع فراخوانی شده به تابعی که فراخوانی را انجام می دهد داده ای ارائه نمی دهد یا مقدار بازگشتی ندارد.

  مثال :

  Void Loop ( ) 
  Example 
  { 
   // rest of the code 
  }

  Boolean

  این نوع داد فقط میتواند مقدار صحیح یا غلط را نگه داری کند. هر متغیر از نوع Boolean یک بایت از حافظه را اشغال می کند.

  مثال :

  Example 
  boolean val = false ; 
  boolean state = true ;

  Char

  این نوع داده یک بایت از حافظه را اشغال می کند و شامل یک کاراکتر است. کاراکترهای تکی برای ذخیره سازی باید به عنوان مثال به صورت ‘A’ نوشته شوند و برای ذخیره سازی رشته ها به عنوان مثال “ABC” نوشته می شود. اگر چه باید توجه شود که کاراکترها نیز مطابق کد ASCII به صورت عدد ذخیره سازی می شوند.

  یک نکته در این مورد این است که میتوانیم روی کاراکترها عملیات حسابی (جمع، تفریق و…) انجام دهیم چون به صورت عدد ذخیره می شوند. به عنوان مثال میتوانیم بنویسیم ‘A’+۱ که معادل ۶۶ است زیرا کد اسکی معادل A برابر ۶۵ است.

  کد اسکی

  مثال :

  Example 
  Char chr_a = ‘a’ ;
  Char chr_c = 97 ;

  Unsigned char

  این نوع از داده یک بایت از حافظه را اشغال می کند و میتواند از عدد صفر تا ۲۵۵ را ذخیره سازی کند.

  مثال 

  Example 
  Unsigned Char chr_y = 121 ;

  Byte

  این نوع داده نیز ۸ بیت را اشغال کرده و از عدد صفر تا ۲۵۵ را ذخیره سازی می کند.

  مثال 

  byte m = 25 ;
  

  Int

  از این نوع داده برای ذخیره سازی اعداد صحیح استفاده می شود. نوع int یک عدد دو بایتی (۱۶ بیت) را ذخیره سازی می کند که معادل است با -۳۲۷۶۸ تا ۳۲۷۶۷ (حداقل مقدار -۲^۱۵ و حداکثر ۲^۱۵-۱)

  ظرفیت نوع int ممکن است در بردهای مختلف متفاوت باشد. به عنوان مثال در Arduino Due این نوع از دادع معادل ۳۲ بیت یا ۴ بایت است که معادل ذخیره سازی از عدد -۲,۱۴۷,۴۸۳,۶۴۸ تا ۲,۱۴۷,۴۸۳,۶۴۷ می باشد. (حداقل مقدار -۲^۳۱ و حداکثر (۲^۳۱) – ۱)

  مثال 

  int counter = 32 ;
  

  Unsigned int

  این نوع از داده مشابه نوع int است با این تفاوت که فقط اعداد صحیح مثبت را ذخیره سازی می کند که شامل صفر تا ۶۵,۵۳۵ (۲^۱۶) – ۱ می شود. در برد Due این محدوده ۴ بایت است و از صفر تا ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۵ (۲^۳۲ – ۱) را شامل می شود.

  مثال 

  Unsigned int counter = 60 ;

  Word

  در برد Uno و بردهای دیگر مبتنی بر میکروهای ATMEGA  ، این نوع داد ۱۶ بیت بدون علامت را ذخیره سازی می کند. در بردهای Due و Zero این نوع داده ۳۲ بیت بدون علامت را ذخیره سازی می کند.

  مثال :

  word w = 1000 ;
  

  Long

  این نوع داده شامل ۳۲ بیت از عدد -۲,۱۴۷,۴۸۳,۶۴۸ تا ۲,۱۴۷,۴۸۳,۶۴۷ می شود.

  مثال 

  Long velocity = 102346 ;
  

  Unsigned long

  این نوع داده شامل ۳۲ بیت بوده و برخلاف نوع استاندارد (long) اعداد منفی را ذخیره سازی نمی کند و محدوده ذخیره سازی آن از صفر تا ۴,۲۹۴,۹۶۷,۲۹۵ (۲^۳۲ – ۱) می باشد.

  مثال 

  Unsigned Long velocity = 101006 ;

  Short

  این نوع داده ۱۶ بیتی است. در تمام بردهای آردوینو (مبتنی بر ATMega و ARM) این نوع داده ۱۶ بیتی (۲ بایتی) است که شامل محدوده -۳۲,۷۶۸ to 32,767 می باشد. (حداقل مقدار -۲^۱۵ و حداکثر (۲^۱۵) – ۱)

  مثال 

  short val = 13 ;
  

  Float

  این نوع برای ذخیره سازی اعداد اعشار استفاده می شود. از نوع اعشار معمولا برای ذخیره سازی مقادیر آنالوگ و پیوسته استفاده می شود زیرا دارای دقت بالاتری نسبت به نوع صحیح می باشد. محدوده اعداد این نوع عبارت است از ۳٫۴۰۲۸۲۳۵E+38 تا حداقل مقدار ۳٫۴۰۲۸۲۳۵E+38- و در حافظه ۴ بایت ذخیره سازی می شود.

  مثال 

  float num = 1.352;
  

  Double

  در برد Uno و دیگر بردهای مبتنی برد میکروهای ATMEGA ، این نوع دارای ظرفیت ۲ برابر نسبت به float است و ۴ بایت را اشغال می کند ولی دقت آن مشابه float است. در برد Arduino Due این نوع دارای ۸ بایت (۶۴ بیت) دقت می باشد.

  مثال 

  double num = 45.352 ;
  

  خیلی ممنون که  آموزش انواع داده در آردوینو ما را در میکرودیزاینر الکترونیک همراهی کردید امیدوارم این مطلب براتون خیلی مفید واقع شده باشه. همه ی جلسات آموزش آردوینو را در لینک های زیر یا اینجا مطالعه کنید.

  دیگر جلسات این آموزش

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت آلفا باکس محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس